Posts
4362 اثر به جشنواره هنر مقاومت رسید

4362 اثر به جشنواره هنر مقاومت رسید

جشنواره بین‌المللی هنر مقاومت ,نقاشی , کاریکاتور , پوستر , حجم
چهارمین دوره جشنواره بین‌المللی هنر مقاومت آذرماه امسال با ارائه 4362 اثر در چهار بخش نقاشی، پوستر، کاریکاتور و حجم با حضور 71 کشور برگزار می‌شود.

نشست خبری چهارمین دوره جشنواره بین‌المللی هنر مقاومت امروز یازدهم مهرماه در موسسه فرهنگی و هنری اسوه با حضور حبیب‌الله صادقی، مسعود شجاعی طباطبایی و محمد حبیبی برگزار شد.

اقدام برای تاسیس موزه هنرهای تجسمی انقلاب و مقاومت

حبیب‌الله صادقی در نشست خبری چهارمین جشنواره هنر مقاومت درباره‌ برگزاری چهارمین جشنواره مقاومت در آذرماه سال جاری گفت: انجمن هنرهای تجسمی انقلاب و دفاع مقدس و مرکز روایت فتح در چهارمین اقدام خود در پروژه جشنواره هنر مقاومت، چهارمین دوره را در چهار بخش نقاشی، پوستر، حجم و کاریکاتور برگزار می‌کند.

وی ادامه داد: به‌جز کشورهایی مثل قطر و بحرین که پارکینگ اقتصادی آمریکا در منطقه هستند، هنرمندان کشورهایی مثل مصر و لبنان حضور روشنفکرانه‌ای در این رویداد دارند و با ما در این جشنواره همکاری کردند.

صادقی گفت: کتاب سومین جشنواره هنر مقاومت ماه آینده منتشر می‌شود و امیدوارم با حمایت‌های جدی کتاب چهارمین دوره را هم به‌زودی داشته باشیم. ما جشنواره را با حمایت فرهنگستان هنر در موسسه فرهنگی - هنری صبا برگزار خواهیم کرد.

این نقاش گفت: جامعه هدف ما در این جشنواره مخاطبان آثار هستند. این آثار قابلیت این را دارند که بتوانیم آن‌ها را به‌عنوان اندوخته هنرمندان جهان اسلام به رخ دنیا بکشیم.

دبیرکل چهارمین جشنواره ادامه داد: در هر جشنواره یکسری آثار هنری در اختیار نمایشگاه قرار می‌گیرد، ولی چون عمدتا آثار خوب، فاخر و موزه‌ای هستند، بحث موزه انقلاب را به مدیران عالی جامعه ارجاع دادیم. در شرایطی که باغ موزه دفاع مقدس قابلیت نمایش آثار مقاومت و انقلاب را ندارد، جای خالی یک موزه تجسمی در این زمینه به چشم می‌خورد. ما از روایت فتح، شورای عالی انقلاب فرهنگی و رییس‌جمهور درخواست کردیم به این موضوع اهتمام بورزند. رییس‌جمهور نیز بحث موزه را به آقای جهانگیری و وزیر ارشاد ارجاع داد که امیدواریم در صحن علنی مجلس مطرح شود و بتوانیم امکانات برپایی یک موزه برای آثار مقاومت و انقلاب را به‌دست بیاوریم.

صادقی اظهار کرد: به دلیل شرایط بین‌المللی فکر کردیم که به صورتی فشرده‌تر و سریع‌تر آثار را ارائه کنیم. به همین دلیل این جشنواره به‌خاطر شرایط و نبود امکانات و بودجه به‌صورت محدود و در چهار رشته برگزار شد.

همه هنرمندان با اسم اصلی خود شرکت می‌کنند

مسعود شجاعی طباطبایی دبیر بخش کارتون و کاریکاتور چهارمین جشنواره مقاومت نیز در این نشست درباره‌ بخش کارتون و کاریکاتور گفت: این بخش در دو حوزه کارتون و کاریکاتور برگزار شد. در بخش کارتون جنگ نرم و آل سعود و در بخش کاریکاتور چهره ملک سلمان، اوباما، نتانیاهو و ابوبکر بغدادی مورد توجه هنرمندان قرار گرفتند.

وی ادامه داد: ما پیش از این درباره موضوعات داعش، غزه و هولوکاست کار کرده بودیم و بازخورد خوبی از سوی هنرمندان شاهد بودیم. این اتفاقات باعث شد در یک بستر مناسب بخش کارتون و کاریکاتور جشنواره مقاومت دنبال شود. با تعامل خوبی که با هنرمندان دنیا داشتیم ۵۵ کشور در این جشنواره شرکت کردند.

این کاریکاتوریست گفت: به‌طور کلی ۴۱۲ هنرمند در این بخش داشتیم که ۲۶۲ نفر از آن‌ها ایرانی بودند. کشورهای اندونزی با ۲۹ نفر، برزیل ۱۹ نفر، ترکیه ۱۷ نفر و چین ۱۳ نفر در رتبه‌های بعدی قرار داشتند. در نهایت از بین ۲۲۷۵ اثر ۸۱۰ نفر به مرحله نهایی داوری راه پیدا کردند. در ارتباط با فاجعه منا نیز کارهای زیادی به‌دست ما رسیده است. ۱۵۵۰ اثر در بخش کارتون و ۶۲۵ اثر در بخش کاریکاتور ارسال شده است.

شجاعی طباطبایی گفت: همه هنرمندان خارجی حاضر در مسابقه برخلاف جشنواره هولوکاست که محدودیت‌های سیاسی داشت با اسامی اصلی خود شرکت کردند و این به خاطر آن است که غربی‌ها رفتار دوگانه‌ای در زمینه آزادی بیان دارند. به‌عنوان مثال، هنرمندان خارجی می‌توانند به پیامبر (ص) اهانت کنند، اما وقتی بحث هولوکاست مطرح می‌شود، جرایم نقدی و حبس برای هنرمندان در نظر می‌گیرند. به همین دلیل برخی هنرمندان با اسم مستعار در این جشنواره‌ها شرکت می‌کنند.

نقاشی‌های کاظم چلیپا و حسن روح الامینی در جشنواره مقاومت

محمد حبیبی، دبیر اجرایی چهارمین جشنواره هنر مقاومت نیز با ارائه‌ گزارشی از چهارمین جشنواره هنر مقاومت، توضیح داد: در این دوره از جشنواره که در چهار رشته برگزار شد ۴۳۶۲ اثر به دبیرخانه رسید که در مقایسه با جشنواره سوم که در ۱۲ رشته با ۵۵۰۰ اثر برگزار شده بود، قابل تأمل است. از این آمار ۱۴۰۶ اثر آثار بین‌المللی بودند و ۲۹۵۶ اثر آثار داخلی. بیشترین آثار مربوط به بخش کارتون و کاریکاتور بود که ۲۲۷۵ اثر به این بخش اختصاص داشت. ۱۰۲۲ اثر به بخش نقاشی، ۹۵۰ اثر به بخش پوستر و ۱۱۵ اثر نیز به بخش آثار حجمی اختصاص دارد.

وی افزود: ما در ۱۸ استان ورک‌شاپ حضوری و غیرحضوری برگزار کردیم که از این استان‌ها می‌توان به تهران، قزوین، اردبیل، همدان، مشهد، تبریز، بوشهر، چهارمحال و بختیاری، سیستان و بلوچستان، کردستان، گیلان و یزد اشاره کرد. ۵۵ هنرمند طراز اول کشور برای بخش نقاشی کار فرستادند که از این هنرمندان می‌توان به کاظم چلیپا، حسن روح‌الامینی، ‌آرمان یعقوب‌پور و چند تن دیگر اشاره کرد. در پایان باید اشاره کنم که ما از ۷۱ کشور برای جشنواره چهارم اثر داشتیم.

منبع: هنرآنلاین

Insert Comment
* Indicates required field
Comments

No comments