Posts
کسب مقام چهارم برای صنایع دستی ایران در دنیا

کسب مقام چهارم برای صنایع دستی ایران در دنیا

صنایع دستی ایران , کسب مقام چهارم
مشاور امور بین‌الملل معاونت صنایع دستی از کسب مقام چهارمی توسط ایران در رقابت‌های نشان برتر صنایع دستی دنیا خبر داد.

امید شیوا در نشستی با حضور خبرنگاران که امروز (۲۴ شهریورماه) برگزار شد، گفت: برترین‌های صنایع دستی دنیا پروژه‌ای بود که وقتی شورای جهانی صنایع دستی وابسته به یونسکو بود، در سال ۲۰۰۱ کلید خورد و هر سال طبق روالی که وجود دارد، براساس معیارهای مختلف به برترین‌های صنایع دستی جایزه‌ای داده می‌شود که دلالت و تاکید یونسکو بر اصالت و هویت و برتر بودن آن محصول صنایع دستی است.

او ادامه داد: از سال ۲۰۱۴ که شورای جهانی صنایع دستی از سازمان علمی - فرهنگی یونسکو جدا شد، برترین‌های صنایع دستی به شکل مستقل در شورای جهانی انتخاب می‌شوند و یونسکو ناظر این داوری است.

وی اظهار کرد: سال گذشته، این داوری در مالزی انجام شد و فقط سه کالای صنایع دستی ما موفق به دریافت نشان اصالت شد؛ اما امسال از ۱۴ اثر موفق به دریافت ۱۰ نشان اصالت شدیم. از میان این آثار، هشت اثر مربوط به نساجی و شش اثر مربوط به صنایع دستی چوب، سنگ، فلز و سفال بود. از هشت اثری که در حوزه بافته‌ها ارائه شده بود، چهار اثر موفق به دریافت نشان اصالت نشدند. در هر صورت، دریافت ۱۰ نشان هم موفقیت خوبی برای صنایع دستی ایران است.

شیوا با بیان این‌که نیمه مهرماه گواهی اصالت این هنرمندان ارسال می‌شود، گفت: در این رقابت، کشور چین با ۴۰ اثر، کشور هند با ۳۰ اثر و اندونزی با ۲۰ اثر بیشترین جوایز را به خود اختصاص دادند. ایران مقام چهارم را در حوزه غرب آسیا کسب کرد.

مشاور امور بین‌الملل معاونت صنایع دستی افزود: ایران در این ارزیابی‌ها برای اولین‌بار به‌عنوان یک داور هم حضور داشت. معیار انتخاب این آثار، مقایسه با کشورهای دیگر است. این رقابت ۱۳ تا ۱۸ شهریورماه در کویت برگزار شد.

منبع: ایسنا

Insert Comment
* Indicates required field
Comments

No comments