Posts
نمایش آثار هنری عاشورایی در نمایشگاه دائمی ˝نگار مکتب خانه˝

نمایش آثار هنری عاشورایی در نمایشگاه دائمی ˝نگار مکتب خانه˝

عاشورا , نمایشگاه دائمی نگار مکتبخانه ,
آثار هنری هنرمندان ایرانی با موضوع عاشورا صبح امروز همزمان با ایام سوگواری سید و سالار شهیدان در نمایشگاه دائمی ˝نگار مکتبخانه˝ به نمایش درآمده است.

در این نمایشگاه که از بهمن ماه سال گذشته به همت کتابشهر ایران در مجتمع سرچشمه افتتاح شده، بیش از صد اثر هنری از آثار خوشنویسی، نقاشیخط و نقاشی قهوهخانهای با موضوع عاشورا و مزین به احادیث و روایاتی از امام حسین (ع)، آیات قرآنی و احادیث پیامبر گرامی اسلام (ص) و ائمه معصومین (ع) به نمایش در آمده است.

در این نمایشگاه، بیش از یکهزار اثر نفیس نقاشی، نقاشیخط و خوشنویسی از 70 هنرمند به نمایش درآمده که از جمله آن‌ها میتوان به هنرمندانی چون نصرالله افجه-ای، جلیل رسولی، محمدعلی ترقی جاه، احمد وثوق احمدی، هادی روشن ضمیر، ابوالفضل خزاعی، میثم سلطانی، علیرضا محبی، حمید غبرانژاد، محمد جوادزاده، محمود زنده رودی، شمسالدین غازی، عطاالله ذی نوری، احمد محمدپور، محسن کرمی، پرویز کلانتری و محمد سعید نقاشیان اشاره کرد.

به گفته حامد شفیق، مخاطب این نمایشگاه که با عنوان ابداعی نگار مکتب خانه (schoollery)افتتاح شده، دانش آموزان تهرانی هستند که در مدرسه تجربه و فرصت چندانی برای آشنایی با هنرهای تجسمی به جز شرکت در کلاس هنر و نگارش چند سرمشق خوشنویسی و طرح‌های بسیار ابتدایی ندارند.

وی میافزاید: هر یک از آثار به نمایش درآمده نماینده شاخصی از تکنیکها، سبکها و رنگها و خطوط مختلف ایرانی اسلامی در سه حوزه نقاشی، خوشنویسی و نقاشیخط هستند که بخشی از آن‌ها تداعی کننده سبکها و تکنیکها، خطها و رنگهای فراموش شده ایرانی است که روزگاری نه چندان دور در هنر ایرانی رونق و کاربرد فراوانی داشتند.

تاکنون بیش از 5 هزار دانش آموز مدارس مناطق مختلف تهران و هزاران شهروند تهرانی و شهرستانی از این نمایشگاه بازدید کرده اند.

نمایشگاه نگار مکتبخانه، همه روزه (شنبه تا چهارشنبه) از ساعت 8 تا 19 به نشانی میدان بهارستان نرسیده به چهار راه سرچشمه، انتهای کوچه شهید صیرفیپور، مجموعه فرهنگی شهدای انقلاب اسلامی پذیرای علاقمندان و دانش آموزان است.

علاقمندان برای دسترسی به اطلاعات بیشتر درباره این نمایشگاه میتوانند به پایگاه اطلاع رسانی این موسسه به نشانی www.ketabshahr.com مراجعه کنند.

منبع: هنرآنلاین

Insert Comment
* Indicates required field
Comments

No comments