Posts
نمایشگاه چیدمان کران توهم

نمایشگاه چیدمان کران توهم

نمایشگاه انفرادی چیدمان راحله فیلسوفی در گالری ابد.

این چیدمان یادبودی برای گفت­وگوی مذهبی و بینافرهنگی­ست که توسط انجمن صفاخانه­ی اصفهان در سال 1902 در ایران ارائه شده بود. در این چیدمان از ویدیو و فضاهایی در جعبه­های چوبی با ابعاد و اشکال مختلف، برای یکی کردن تجربه­ی دیداری مخاطبان در دو محل برگزاری کاملاً متفاوت استفاده شده است؛ گالری ابد در ایران و مرکز فرهنگی-هنری هالیوود در فلوریدای امریکا. ترتب این چیدمان مخاطب را به کنکاش ایده­ی تخیل و واقعیت در سه وجه مختلف فرامی­خواند. چه چیزی واقعی و چه چیزی غیرواقعی است؟ آنچه را که می­دانیم، چگونه می­دانیم؟ برای اجتماعاتی که جامعه­ی ما در آن سازماندهی می­شود، سیستم یک استعاره است؛ هزارتویی از فضاهای بسته که مردمان فرهنگ­های مختلف برای تعامل و ارتباط با آن دست و پنجه نرم می­کنند. از جوامع مجازی گرفته تا توده­های نسبتاً فیزیکی و فرهنگی، جامعه­ی ما مملو از مرزها و موانع در فضا و درک برای کسانی است که برای مدت زمان مدیدی اینجا بوده­اند و نیز برای آنهایی که به تازگی به اینجا آمدند. این چیدمان سردرگمی­هایی را که ممکن است تحت این شرایط افزایش یابند، پیش روی ما قرار می­دهد. چشم­اندازی از موجودیت انسان که در آن هویت، مفهوم خود و سوءتفاهم دیگری، همه و همه بخشی از تجربه­ی روزانه­ی یک فرد است. هر جعبه محدوده­ای از کنترل و تسلیم شدن است که با آنچه مخاطب در ابتدا می­بیند و آنچه که می­تواند از طریق ویدیو در درون خود کشف کند در تضاد است.

راحله فیلسوفی متولد 1354 خورشیدی (1975 میلادی - تهران، ایران) هنرمند بینارشته ای است آثارش بازتابی از شرایط اجتماعی و سیاسی روز است و با تلفیق از هنرهای سنتی و تکنولوژی انجام می گرد.او در سال ۲۰۰۳ به آمریکا مهاجرت کرد. آثار او در نمایشگاه های انفرادی وگروهی متعددی در آمریکا و اخیرا در ایران به نمایش گذاشته شده است.

از مهمترین آنها می توان به نمایشگاه های زیر اشاره کرد:

  • انفرادی در Palm Beach Cultural Council, 2016
  • Bailey Contemporary Art 2017
  • نمایشگاه گروهی موزه Cornel و موزه Boca Raton در فلوریدا

او برنده دو جایزه معتبر Dave Bown در نیویورک  ۲۰۱۶ وCultural Consortium  در فلوریدا ۲۰۱۷ شده است. فیلسوفی کارشناسی ارشد خود را در رشته سرامیک از دانشگاه آتلانیک از فلوریدا در سال ۲۰۱۴ دریافت کرده است. او بین تکزاس و فلوریدا زندگی و کار می کند.

کران توهم

Insert Comment
* Indicates required field
Comments

No comments