Posts
مدیرکل تجسمی وزارت ارشاد زمان آرت‌فر و بی‌ینال تهران را اعلام کرد

مدیرکل تجسمی وزارت ارشاد زمان آرت‌فر و بی‌ینال تهران را اعلام کرد

مدیرکل دفتر هنرهای تجسمی وزارت ارشاد درباره‌ی برگزاری دو رویداد ˝آرت‌فر تهران˝ و ˝بی‌ینال تهران˝ توضیح‌هایی داد.

مجید ملانوروزی، با اشاره به این‌که برنامه‌ریزی برای برگزاری آرت‌فر تهران انجام شده است، اظهار کرد: گروه‌هایی که پیگیر برگزاری این رویداد هستند، با بسیاری از گالری‌های خارجی صحبت کرده‌اند و امکان برگزاری آرت‌فر تهران در شش‌ماهه دوم سال وجود دارد، اما در جلسه‌ای که داشتیم پیشنهاد کردیم به‌خاطر موضوعاتی مانند قرار داشتن در سال آخر دولت یازدهم و حساسیت‌هایی که ممکن است در این دوره روی موضوع‌های هنری وجود داشته باشد، امسال آرت‌فر به‌صورت داخلی برگزار شود.

او ادامه داد: ممکن است گالری‌های خارجی انتظارهایی داشته باشند که در شرایط آخرین سال دولت در زمینه‌ ترخیص، اجرا و انتخاب آن‌ها مشکلاتی را ایجاد کند و به یک ضد تبلیغ برای آرت‌فر تبدیل شود. بنابراین به نظرم بهتر است این رویداد امسال به‌صورت داخلی برگزار شود و سال آینده بعد از انتخابات بخش بین‌الملل، آن را داشته باشیم.

ملانوروزی همچنین بیان کرد: بسیاری از گالری‌های معتبر خارجی برای حضور در این رویداد اعلام آمادگی کرده‌اند، اما ممکن است ما فضا و شرایط کافی برای توضیح کامل و روشنگری درباره‌ وضعیت و شرایط برگزاری را نداشته باشیم. اگر آرت‌فر به‌صورت منطقه‌ای باشد اهمیت خود را از دست می‌دهد. بنابراین اگر سال آینده و بعد از انتخابات بتوانیم آن را به‌صورت بین‌المللی برگزار کنیم، چشم‌انداز بهتر و روشن‌تری در انتظار آن خواهد بود.

او تأکید کرد: دو گروه که موسسه‌هایی را برای این کار ثبت کرده‌اند با همکاری گالری‌ها، برگزارکننده آرت‌فر هستند و اگر همکاری بیشتری از دولت بخواهند، سال آینده شرایط بهتری وجود خواهد داشت.

مدیرکل دفتر هنرهای تجسمی در بخش دیگری از سخنانش درباره‌ سرنوشت برگزاری بی‌ینال تهران اظهار کرد: از همه انجمن‌های هنری درخواست کرده‌ایم برای تشکیل موسسه یا بنیادی با عنوان "موسسه بی‌ینال تهران" همکاری کنند و ما هم در کنار نهادهای دیگری مثل شهرداری به‌ آن‌ها کمک کنیم. هنوز در این زمینه به نتیجه قطعی نرسیده‌ایم. این موسسه باید محلی باشد که توسط خود نمایندگان انجمن‌ها یا هنرمندانی که می‌توانند مدیریت هنری و خدمات و اجرای بی‌ینال را سامان‌دهی کنند، انجام شود و ما هم به‌عنوان پشتیبان در کنار آن‌ها حضور داشته باشیم.

او ادامه داد: فکر می‌کنم سال آینده موقعیت مناسبی برای برگزاری برنامه‌های بین‌المللی‌مان باشد. البته در جشنواره تجسمی فجر و بی‌ینال‌های دیگر کار بین‌المللی انجام می‌شود، اما بی‌ینال و آرت‌فر هر دو موضوع جدیدی هستند و خیلی مهم است که خوب انجام شوند. اگر در یک فرصت و فضای مناسب بتوانیم این رویدادها را برگزار کنیم نتیجه بهتری خواهد داشت.

مدیرکل دفتر هنرهای تجسمی در پایان درباره‌ی زمان انتشار کتاب آثار گنجینه موزه هنرهای معاصر تهران، گفت: کتاب آثار گنجینه موزه هنرهای معاصر ایران صفحه‌آرایی شده و مشکلاتی که از نظر گرافیک داشت، در حال تصحیح است. ما به‌دنبال چاپ و انتشار آن در نمایشگاه برلین هستیم. همچنین کار بارگذاری آثار موزه روی سایت که مدتی است آغاز شده، ادامه دارد و به مرور آثار دیگر هم روی سایت موزه قرار خواهد گرفت.

دفتر هنرهای تجسمی اسفندماه سال ۱۳۹۴ اعلام کرد که نخستین آرت‌فر تهران سال ۹۵ با حضور نگارخانه‌های معتبر جهانی برگزار می‌شود.

منبع: هنرآنلاین