Posts
اظهارات اعضای شورای هنری "بهارستان" در دومین سالانه هنرهای شهری بهارستان

اظهارات اعضای شورای هنری "بهارستان" در دومین سالانه هنرهای شهری بهارستان

دومین سالانه هنرهای شهری بهارستان سازمان زیباسازی شهر تهران
عضو شورای هنری دومین سالانه «بهارستان» گفت: هدف «بهارستان» این است که با بهانه قرار دادن فصل بهار، آثار هنری که نویدبخش هستند و فضای شادی دارند را به جامعه عرضه کند.

به گزارش آرتیبیشن و به نقل از روابط عمومی و‌ امور بین‌الملل سازمان زیباسازی شهر تهران، سید محمود شعیبی هنرمند نقاش و عضو شورای هنری دومین سالانه هنرهای شهری «بهارستان»، ارائه یک فرصت آکادمیک‌تر در این دوره از «بهارستان» را از جمله ویژگی‌های متفاوت آن خواند و گفت: تقریبا امسال نیز سالانه «بهارستان» همان رویکرد سال گذشته را در پیشواز از بهار دنبال کرد، اما امسال  در دومین دوره این رویداد سعی شد که یک فرصت آکادمیک‌تر در اختیار هنرمندان قرار داده شود؛ لذا فضا هم از لحاظ هنری و هم علمی بازتر شد و محدودیت‌های مالی و همچنین رویکرد فضای کار تغییر کرد و امکانات بیشتری در اختیار هنرمندان قرار گرفت.

وی هنر شهری را در ایران ژانر جوانی خواند و بیان کرد: هنر شهری کمتر از ۸ سال عمر مفید در ایران دارد و این رشته بیشتر به صورت شاخه‌ای و در بخش‌هایی چون نقاشی و دیوارنگاری توانسته خود را نشان دهد لذا می‌توان گفت که ما در این زمینه هنوز در ابتدای راه هستیم.

عضو شورای هنری دومین سالانه هنرهای شهری «بهارستان» تصریح کرد: قصد «بهارستان» ایجاد یک فضای جدید برای تجربه هنرمندان است تا بتوانند تجربه جدیدی را به دست آورند که قطعا در صورت تداوم، این تجربه پربارتر نیز خواهد شد.

شعیبی دیده شدن را از جمله شاخصه‌های مهم این دوره خواند و افزود: امسال بیشترآثار با هدف دیده‌شوندگی و گسترده بودن این حوزه انتخاب شدند تا بتوانیم یک فضای گسترده بصری را در سطح شهر داشته باشیم و مخاطبان یک اتفاق هنری را لمس کنند، به این معنا که افراد بتوانند احساس کنند که یک اتفاق خاص در سطح شهر رخ داده که جدای از رویدادهای فرمایشی همیشگی است.

وی ادامه داد: هدف «بهارستان» این است که با بهانه قرار دادن فصل بهار و شکفتن، آثار هنری که نویدبخش هستند و فضای شادی دارند را به جامعه ارائه دهد که با توجه به این موضوع من فکر می‌کنم نرخ موفقیت آن نسبت به تجربه جامعه تجسمی ما بسیار بالا خواهد بود.

عضو شورای هنری دومین سالانه هنرهای شهری «بهارستان» تعداد زیادی از آثار را برگرفته از تجربه‌های شخصی خواند و گفت: خوشبختانه در این دوره بیشتر آثار برگرفته از تجربه‌های شخصی بودند و از تجربه‌های دنیا یا آموزشی‌های سرمشقی تا حدود زیادی فاصله گرفته بودند. ضمن اینکه تعداد زیادی از آثار نیز در زمینه فرهنگ و هنر ایرانی در آیین نوروز بود که برخی به صورت هوشمندانه و برخی سطحی آن را به نمایش گذاشته بودند.

 

شعیبی تصریح کرد: اینکه جریان هنر شهری تا چه حد می‌تواند جدی باشد، یک روند تکوینی است که در طی سال‌های آینده می‌تواند خود را پیدا کند؛ کما اینکه ما امروز در نقاشی دیواری به یک جاافتادگی رسیده‌ایم که نتجه تجربه‌ای است که در این زمینه به دست آورده‌ایم.

وی درباره دلیل تکثیر آثار در سطح شهر گفت: ماهیت تکثیر و دیده شوندگی در آثار مدنظر قرار گرفته است تا شهروندان بتوانند یک حس مشترک را رد بخش‌های مختلف دریافت کنند و در واقع یک احساس مشترک با این تکثیر به مخاطب القاء شود.

لازم به یادآوری است، دومین رویداد هنری «بهارستان» به همت سازمان زیباسازی شهر تهران، همزمان با نوروز سال ۱۳۹۶ در بخش‌های نقاشی دیواری، مجسمه، هنرهای محیطی و تخم‌مرغ‌های نوروزی در سطح شهر تهران برگزار می‌شود و تا اردیبهشت‌ماه ادامه دارد.

محسن ناصریان: آثار دومین سالانه هنری از نظر کمی و کیفی رشد داشته است.

همچنین از دیدگاه محسن ناصریان آثار دومین سالانه هنری از نظر کمی و کیفی رشد داشته است.

به گزارش آرتیبیشن و به نقل از روابط عمومی و امور بین‌الملل سازمان زیبا سازی شهر تهران، محسن ناصریان، عضو شورای هنری دومین سالانه هنرهای شهری «بهارستان» تعداد آثار این دوره را بسیار بیشتر از دوره قبل خواند و گفت: با توجه به اینکه هنرمندان در هر دوره اطلاعات بیشتری از نحوه ارائه آثار کسب می‌کنند و رویداد بهارستان نیز به سمت جاافتادگی و شناخته شدن می‌رود، در این دوره آثار هم از نظر کمی و هم کیفی رشد بسیار خوبی داشتند.

وی تکرار رویدادهای هنری را عامل مهمی در افزایش کیفیت آنها خواند و ادامه داد: قطعا هر رویدادی با تکرار از مرحله آزمون و خطا عبور می‌کند و به سمت افزایش ظرفیت‌ها و کیفیت‌ها سوق می‌یابد.

عضو شورای هنری دومین سالانه هنرهای شهری «بهارستان» افزود: سیاست کلی امسال بر این بود که آثار برخلاف سال قبل صرفا در چند محور به نمایش گذاشته نشود و به نوعی آثار بیشتری را در سطح شهر با عنصر توسعه و تکرار داشته باشیم.

ناصریان از امکان تکثیر برخی از آثار در نقاط مختلف تهران خبر داد و گفت: در سال‌های قبل از هنرمندان خواسته می‌شد که اثری را ارائه کنند که در فضای موجود امکان اجرا داشته باشد؛ اما امسال کار به این شکل بود که اگر اثری قابلیت تکثیر را داشته باشد، فضا برای اجرای این قابلیت و تکثیر فراهم شود.

وی فضای «بهارستان» را یک رویداد هنری مقطعی خواند و اظهار کرد: با توجه به اینکه رویکرد «بهارستان» مقطعی است لذا بنا بر این نیست که آثار خیلی جدی و فاخر به معنای ماندگار داشته باشیم. البته در این دوره سعی شد که سقف قیمت‌گذاری را از آثار ارائه شده، حذف کنیم تا هنرمندان به جای فکر کردن به مشغله مالی روی اثر تمرکز داشته باشند و اگر اثری با قابلیت بالاتری ارائه شد برای آن محدودیت ایجاد نشود.

عضو شورای هنری دومین سالانه هنرهای شهری «بهارستان» فضای بهاری را از جمله ویژگی‌های این دوره خواند و تاکید کرد: با توجه به اینکه اصل و بنیاد ماجرای «بهارستان» مربوط به نوروز است؛ لذا ما سعی کردیم که آثاری با فضای نوروزی، بهار، نو شدن و شادمانی را در مرکز توجه قرار دهیم تا آثار در عین اینکه رویکردی بهاری دارند، جنبه تفریح و شادمانی را در دل خود حفظ کنند.

ناصریان افزایش میزان مخاطب را از جمله دلایل گسترده شدن فضای نمایش آثار دومین سالانه «بهارستان» خواند و گفت: در جلسات سیاست‌گذاری «بهارستان» ما به این نتیجه رسیدیم که باید قشر وسیع‌تری از مخاطبان و شهروندان را مد نظر قرار دهیم، لذا ایده تکثیر و تکرار مد نظر قرار گرفت که البته محاسبات پیچیده‌ای نیز داشت.

لازم به یادآوری است، دومین رویداد هنری «بهارستان» به همت سازمان زیباسازی شهر تهران، همزمان با نوروز سال ۱۳۹۶ در بخش‌های نقاشی دیواری، مجسمه، هنرهای محیطی و تخم‌مرغ‌های نوروزی در سطح شهر تهران برگزار می‌شود و تا اردیبهشت‌ماه ادامه دارد.

 

Insert Comment
* Indicates required field
Comments

No comments