حراج تهران اصالت و حقیقت هنری ندارد

ارسال شده توسط: سعید محسنی سربندی در: 0 نظر بازدید: 760
حراج تهران اصالت و حقیقت هنری ندارد

حراج تهران اصالت و حقیقت هنری ندارد

سهراب هادی گفت: گزینشی عمل کردن و تبدیل اثر هنری به کالا از پیامدهای این رویداد است.

به گزارش نمایشگاه هنر به نقل از ايوانا، «سهراب هادي» در خصوص حراج بزرگ تهران گفت: اعتقادم اين است که چيزي بر مبناي يک رويداد واقعي و حقيقي در اين حراج صورت نمي‌گيرد؛ در واقع اصالت حقيقي ندارد. البته خود اين مسئله که آثار هنري عرضه شود و خريدار و مخاطب داشته باشد، بحث منطقي و ارزشمند است اما شيوه و روش نوع رويداد و اتفاق مي‌تواند مورد بحث و بررسي و کنکاش قرار بگيرد.
 
وي ادامه داد: در ايران حراج هيچ نقاشي مستقيماً و رسماً منتفع نمي‌شود. يعني کميسيونرهايي که در اين حراج حضور دارند و عمل‌کننده‌هايي که اين حراج را به وجود مي آورند، به مبناي حقيقت رشد هنر و به مباني حقيقت اقتصاد هنر فکر نمي‌کنند.
 
اين مدرس نقاشي يادآور شد: هويت خريداران در اين حراج هم مجهول است. پس همين گونه که ليست تابلوها و نقاشان اعلام مي‌شود بايد ليست خريداران هم مشخص باشد.
 
وي با اشاره به يکي ديگر از خلأهاي حراج بزرگ تهران، بيان داشت: متأسفانه اثر بعد از خلق توسط هنرمند به قيمت پايين و نازلي در اختيار کارگزاران و جريان حراج قرار مي‌گيرد؛ آنها هم اثر هنري را به قيمت بسيار دور و متفاوت با قيمت خريداري شده، در حراج مي فروشند که اين بيشتر يک رانت ايجاد مي‌کند.
 
اين هنرمند نقاش کشورمان خاطرنشان کرد: از مضرات اين روش در حراج تهران مي‌توان به خط دادن و تعيين تعرفه براي خلاقيت‌هاي هنري اشاره کرد؛ ضمن اينکه گزينشي و به دور از حقيقت و اصالت عمل کردن و همچنين تبديل اثر هنري به کالا از پيامدهاي اين اتفاق مي‌تواند باشد.
 
وي تصريح کرد: من به حقيقت و اصالت جريان حراج تهران باور قطعي ندارم. عموما هنرمنداني را به شکل رايزني و پيراموني و در يک هاله ها و دايره‌هاي خاصي را با قيمت بسيار پايين خريداري و در حراج‌ها به شکل رانت مي‌فروشند که اينجا مي‌توان گفت صاحب اثر از اين داد و ستد اقتصادي منتفع نمي‌شود. اين سرمايه در چرخش قرار مي‌گيرد و به جيب کميسيونرها و آژانس و واسطه‌گرهاي اين جريان ريخته مي‌شود که اين يک نوع سوداگري است.
 
حراج بزرگ تهران بعد از گذشت 12 روز از چکش خوردن هنوز هم آماج انتقادات و اعتراض‌هاي هنرمندان پيشکسوت قرار دارد. اين در حالي است که بدنه رسانه‌اي و وابستگان مطبوعاتي متصل به دلالان و برگزارکنندگان در طول روزهاي گذشته تلاش‌هاي بسياري براي برطرف کردن اين جو گسترده را برنامه‌ريزي کرده است.

منبع: Arthibition.net

درباره نویسنده

پست های مرتبط