وزارت ارشاد انجمن برآمده از مجمع فردا انجمن خوشنویسان را قانونی مى‌داند

ارسال شده توسط: سعید محسنی سربندی در: 0 نظر بازدید: 1174
وزارت ارشاد انجمن برآمده از مجمع فردا انجمن خوشنویسان را قانونی مى‌داند

وزارت ارشاد انجمن برآمده از مجمع فردا انجمن خوشنویسان را قانونی مى‌داند

بیانیه قاطع معاونت هنری

٩ صبح فردا، پنجشنبه اول مرداد، مجمع تعیین‌كننده انجمن خوشنویسان در تالار وحدت برگزار مى شود؛ وزارت ارشاد براساس رأی قاطع دیوان عدالت اداری مبنی بر ابطال مجامع هتل لاله و رشت و استمرار اعتبار مجمع ایلام و همچنین بیست ماه مذاکره، مجمع فردا را فصل الخطاب خواند.

دوازدهمین مجمع سراسری انجمن خوشنویسان ایران در تالار وحدت برگزار مى‌شود؛ مجمعى كه وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامى آن را تعیین كننده خوانده است و صراحتا اعلام كرده است:" انجمن برآمده از این مجمع را، انجمن واحد و قانونی تلقی خواهد کرد و با هرگونه فعالیت غیرقانونی، مطابق قانون برخورد می‌کند" ؛ در همین راستا معاونت امور هنری وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی با صدور بیانیه اى كه به امضاى على مرادخانى، رسیده است شفاف و قاطع با حمایت از این مجمع، از اعضاى انجمن خواسته است با مشارکت در این آیین به انجمن خود ادای دین کنند.

متن بیانیه معاونت امور هنری وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی درباره دوازدهمین مجمع سراسری انجمن خوشنویسان ایران به شرح ذیل است: 

به لطف و عون الهی دوازدهمین مجمع سراسری انجمن خوشنویسان ایران روز پنج شنبه اول مرداد سال 1394 در تالار وحدت (تهران) برگزار می‌شود و جا دارد اعضای محترم این انجمن، هنرمندان خوشنویس و علاقمندان به این نهاد هنری با بصیرت و دقت این رخداد را مغتنم شمرده و با حضور مؤثر خود در اعتلای هنر خوشنویسی مشارکت نمایند.

وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی به عنوان حامی انجمن خوشنویسان ایران، ضمن ارج‌گذاری به مقام و مرتبه‌ی این هنر و نقش و اثر آن از گذشته تاکنون و تقدیر از کوشش‌های دست‌اندرکاران این انجمن طی شصت و پنج سال سپری شده، بر این باور است که ایران به عنوان خواستگاه و مرکز نشر و ترویج خوشنویسی اسلامی با ستارگان درخشانی که در سپهر هنر پرورده، می‌باید و می‌تواند با تدبیر مقدمات و مشارکت قاطبه هنرمندان خوشنویس و نهادهای رسمی و دولتی و مؤسسات خصوصی همچنان به کسب افتخار و اعتبار بپردازد.

این مهم جز در سایه‌ی تشریک مساعی، حضور و همراهی ممکن و مقدور نخواهد شد. لذا می‌توان به جای پافشاری برای حاکم کردن رأی و نظر شخصی از اختلاف نظرهای هنری و تخصصی در جهت تضارب آراء و بحث و اقناع و احترام و پایبندی به خرد و انتخاب جمعی بهره برد و انجمنی با طراوت و پویا داشت.

از این رو تفاوت در شیوه‌ها و نگرش‌های معاصر و تاریخی نه تنها موجب تکدر خاطر نخواهد بود بلکه نشانه‌ی روشنی از حیات اخلاقی و سعه‌صدر هنرمندان است. از آنجا که اکثریت قریب به اتفاق استادان، هنرمندان و اعضای انجمن خوشنویسان از پاره پاره شدن پیکره‌ی انجمن ابراز تأسف کرده و از طریق وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی پیگیر حل مشکل و ایجاد وحدت و سامان یافتن انجمنی واحد بوده‌اند و براساس رأی قاطع دیوان عدالت اداری مبنی بر ابطال مجامع هتل لاله و رشت و استمرار اعتبار مجمع ایلام و همچنین پس از بیست ماه مذاکره و گفتگو با گرایش‌های مختلف و فعال در عرصه خوشنویسی و برگزاری نشست‌های تخصصی و تقاضای انجمن خوشنویسان ایران، وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی با تشکل ستاد ویژه‌ای برای برگزاری دوازدهمین مجمع اقدام نمود.

بدیهی است مطابق اساسنامه و مقررات مربوطه با نظارت دقیق این وزارت و برپایه‌ی مجمع ایلام برای حضور اعضای منتخب اقدام شده و انتظار می‌رود با مشارکت در این آیین، خوشنویسان محترم به انجمن خود ادای دین کنند.

وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، انجمن برآمده از این مجمع را، انجمن واحد و قانونی تلقی خواهد کرد و با هرگونه فعالیت غیرقانونی، مطابق قانون برخورد می‌کند و از تضییع حقوق هنرمندان ممانعت به عمل می‌آورد؛ همچنین از هرگونه برنامه و اقدامی که به تعالی این هنر و این انجمن منجر شود و بتواند در رشد جایگاه هنری و اجتماعی این نهاد خدوم مؤثر افتد با قاطعیت و همت، حمایت خواهد کرد.

علی مرادخـانی
معاون امور هنری
وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی

منبع: Arthibition.net

درباره نویسنده

پست های مرتبط