دومین بی‌ینال «هنر معاصر» از اول مرداد برپا می شود

ارسال شده توسط: سعید محسنی سربندی در: نقاشی عکاسی گالری و نمایشگاه ها گرافیک 0 نظر بازدید: 1095
دومین بی‌ینال «هنر معاصر» از اول مرداد برپا می شود

دومین بی‌ینال «هنر معاصر» از اول مرداد برپا می شود

در نشست رسانه ای دومین بی‌ینال «هنر معاصر؛ صلح روی کاغذ» عنوان شد که مضمون این رویداد هنری که از اول مرداد ماه با آثاری از ۳۰ هنرمند خارجی و ۹۰ هنرمند ایرانی برگزار می شود، صلح است.

نشست رسانه ای دومین بی‌ینال «هنر معاصر؛ صلح روی کاغذ» عصر سه شنبه ۲۲ تیر ماه در گالری ثالث و با حضور مجید عباسی فراهانی کیوریتور این دوسالانه، هامد جابرها مسئول پکیج گرافیک، امین شاهد مسئول برگزاری بی ینال و زروان روح بخشان برگزار شد.

در این نشست عباسی درباره دومین بی ینال هنر معاصر با اشاره به اینکه نخستین دوره این بی نال یک سال و نیم قبل و با حضور ۵۵ هنرمند از ۲۳ کشور برگزار شد گفت: برای دوره دوم این بی نال از مدتی قبل برنامه ریزی ها آغاز شد و طبق تصمیم از اول مرداد کار خود را در فرهنگسرای نیاوران آغاز می کند.

وی درباره تفاوت این دوره با دوره قبل نیز گفت: کیفیت آثار در این دوره افزایش پیدا کرده است ضمن اینکه تعداد شرکت کنندگان دو تا سه برابر رشد داشته است و اکثر آنها هنرمندان شناخته شده ای هستند. در دوره اول ما با سه کیوریتور همکاری داشتیم که دو نفر از آنها ایرانی نبودند در این دوره اما از گالری ها و موسسات هنری خواستیم با ما در این پروژه همکاری کنند.

کیوریتور دومین دوسالانه هنر معاصر درباره انتخاب متریال کاغذ برای خلق آثار این نمایشگاه اظهار کرد: کاغذ برای ما معانی بسیاری دارد. به علاوه این نمایشگاه قرار بود در استانبول نیز برگزار شود و متریال کاغذ به دلیل سبکی و سهولت در جابه جایی برای چنین کاری مناسب بود، هرچند به دلیل اتفاقات اخیر در فرودگاه استانبول این موضوع منتفی شد. به این ترتیب متریال همه آثار از نقاشی و حجم گرفته تا عکس نیز کاغذ است، تنها بخش متفاوت بی ینال، ویدئوآرت است که البته به لحاظ مضمون با آثار دیگر متناسب است.

عباسی درباره موضوع صلح که طی دو دوره برای این بی نال در نظر گرفته شده نیز گفت: در این مجموعه ما به صلح به معنای یک دنیای خوش و شیرین فکر نمی کنیم بلکه به تاثیراتی که عوامل مختلف در دنیا بر یکدیگر می گذارند، نظر داریم. از سوی دیگر حضور هنرمندان در کنار هم نیز به نوعی مفهوم صلح را منتقل می کند. در دوره سوم موضوع دیگری طرح خواهد شد.

به گفته وی در این دوره گالری ها هنرمندانی را به پروژه معرفی کردند و گروه با بررسی آثار آنها کارهایی را که با موضوع بی ینال تناسب داشت و قبلا دیده نشده بود را انتخاب کردند.

وی ادامه داد: هنرمندان خارجی تنها به صرف خارجی بودن انتخاب نشده اند بلکه ما تنها آثاری را انتخاب کردیم که با مفهوم دوسالانه هماهنگی داشته باشد. این رویداد هیچ اسپانسر مالی ندارد و ما با سرمایه شخصی آن را برگزار می کنیم زیرا حفظ استقلال و کیفیت آن برای ما بسیار مهم است.

همچنین امین شاهد نیز در این نشست درباره انتخاب مفهوم صلح اظهار کرد: ما مفهوم صلح را در برابر جنگ انتخاب نکردیم بلکه مفهومی کلی که حتی می تواند تا آشتی با طبیعت گسترش پیدا کند را مد نظر داشتیم. در این پروژه در نهایت ۱۵ گالری با ما همکاری دارند. از این میان ۳ گالری از آلمان، فرانسه و دوبی، ۳ گالری شهرستانی و ۹ گالری از تهران هستند. حدود ۲۰۰ اثر نیز انتخاب شده است که در نمایشگاه در معرض دید مخاطبان قرار خواهد گرفت.

هامد جابرها طراح پوستر دومین بی ینال هنر معاصر نیز در این نشست گفت: برای طراحی پوستر این دوسالانه از تصویر یک موشک کاغذی استفاده کردم، شیئی که می تواند نمادی از یک سلاح کشنده باشد.

روح بخشان نیز در در پایان این نشست اظهار کرد: همه بی ینال های جهان یک بخش فراخوان دارند و در بخش اصلی آنها پروژه با انتخاب آثار توسط کیوریتورهایی انجام می شود اما در ایران این شرایط برعکس است و بخش اصلی بی ینال ها به آثار رسیده از طریق اعلام فراخوان اختصاص دارد. بی ینال «هنر معاصر؛ صلح روی کاغذ» نمونه ای از یک رویداد مستقل است که چنین رویکردی ندارد و آثاری که در آن انتخاب شده اند ارزش تعمق را دارند.

منبع: مهر

منبع: Arthibition.net

درباره نویسنده

پست های مرتبط