اردشیر محصص (گلستان هنر 15)

اردشیر محصص, کتاب اردشیر محصص,

اردشیر محصص (گلستان هنر 15)
نویسنده : سید امیر سقراطی

منتشر شده: ۱۸ شهریور ۱۳۹۷

اگرچه اردشیر محصص هنرمندی نیست که بتوان او را با یک مقاله و یا یک کتاب شناخت و برای دیدن او باید پا پیش گذاشت، لابه‌لای تاریخ، میان صفحاتی از کتاب‌ها و مجلاتی که کارهایش را در خود محفوظ دارند تا بی‌واسطه او را شناخت، و در میان کتاب‌ها و نشریاتی که فهرستی از آنها در این کتاب برای درست‌تر دیدن اردشیر محصص، یگانه نامدار کاریکاتور و طراحی ایران،آورده شده است.

اردشیر محصص از ستایش‌شده‌ترین هنرمندان ایرانی است که همواره مورد توجه هنرمندان، ادبا و قشر روشنفکر ایرانی بوده. با اینکه در سال 1341 طراح شناخته‌شده‌ای بود، اما در سال‌های پایانی دهۀ چهل خورشیدی از سال 1346 تا 1348 آن ارادۀ قوی و منش هنرمندانۀ خود را در طی‌کردن مسیر دشوار هنر به رخ همگان می‌کشد و در سال 1350 است که مهم‌ترین کاریکاتوریست ایران است؛

اردشیر محصص

هنرمندی که نمی‌توان فقط او را به‌عنوان یک کاریکاتوریست مهم لقب داد، بلکه هنرمندی است که اعتبار خط را در کاریکاتور و طراحی و مفهوم انسانی طنز را در آثار اندیشمندانه‌اش گسترش داد در سال 1344 راه و روش یگانۀ خود را یافت و تا زمانی‌که در سال 1354 از ایران برود، و اگر تاریخ 57 را قطع ارتباط او با با رسانه‌های ایران را ملاک بدانیم، او بیش از پانزده سال به‌طور حرفه‌ای در فضای هنر، جریان رسانه‌ای مطبوعات و اتمسفر روشنفکری کار، تنفس و زندگی کرد.

در حققیقت اردشیر محصص سرآغازی است برای پیوند کاریکاتور با آنچه امروزه آن را کاریکاتور بدون شرح یا روشنفکری می‌نامند. او فاصلۀ کاریکاتور را هم در ایده‌یابی و هم در اجرا با مفهوم هنرهای تجسمی کم کرد و همچنان که کاریکاتور را در دو جبهۀ مختلف از مطبوعات روزانه و روشنفکری پی می‌گرفت، اما دستاورد کاریکاتور به‌عنوان عضوی از هنرهای تجسمی صحه گذاشت.

اردشیر اولین کسی بود که کتاب کاریکاتو را چاپ کرد. کاریکاتور را به گالری‌ها برد و اولین بار در سال 1346 نمایشگاهی از کاریکاتورهایش به نمایش گذاشت. کارهای او توسط نشریات بین‌المللی زیادی نقد می‌شد.

اردشیر محصص

چاپ آثار اردشیر در نشریات مهم خارجی و ستایش از او در واقع ستایش از کاریکاتور ایران بود که مسیر تازه‌ای از هنر را طی می‌کرد که در ان طنز، از فکاهه‌های ژورنالیستی دور می‌شد و حقیقتی فراتر از دشواری‌های زیستن در یک کشور را نشانه می‌رفت.

قیمت: 13000 تومان 

برای خرید می‌توانید با اکانت تلگرام زیر در تماس باشید:

خرید کتاب هنری

 


صفحات : 48
نوع نشر : کتاب
ناشر: نشر پیکره