بهجت صدر رد در سیاهی

بهجت صدر رد در سیاهی

بهجت صدر رد در سیاهی
نویسنده : بنیاد لاجوردی

منتشر شده: ۱۵ شهریور ۱۳۹۷

کتاب پیش‌رو که منتخبی از زندگی و آثار بهجت صدر را گردآوری کرده است با نام اصلی "Behjat Sadr:Traces" در بهار 1393 توسط انتشارات Zaman Books در پاریس به دو زبان فرانسوی و انگلیسی منتشر شده، و کتاب کنونی با حمایت نگارخانۀ آریا وآب انبار و به مناسبت نمایشگاهی در سال 1394 به فارسی برگردانده شد. 

فابریس هرگوت رئیس موزۀ هنر مدرن پاریس در مقدمۀ کتاب دربارۀ او  نوشته است: نقاش یار یگانه و عشق حقیقی بهجت صدر است. اما نه در معنایی متعارف، بلکه با برداشت خود و بر اساس میل و لذت و حتی تنفر تجربه‌اش می‌کند؛ با گستراندن رنگ و ماده بر سطح، و دیدن ذره‌ذره شکل‌گرفتن اثر در برابر چشمانش، و زیر کاردک؛ بامشاهدۀ واکنش رنگ‌ها و انعکاس خاطرات گذشته در اثر.

بهجت صدر

نتیجۀ کالر برایش مهم نیست وغرق در لذت آفرینش است. شکل‌ها و رنگ‌ها را در چینشی هماهنگ می‌آفریند و مسحور می‌شود ازاینکه چه‌طور فضایی پرآشوب و بداهه‌پرداز، چیزی قابل پیش‌بینی را به اعجازی شگفت‌انگیز تبدیل می‌کند. در نگاه اول می‌توان نقاشی‌های او را متعلق به اواخر 1950 و اواسط 1960 اروپا دانست، برهه‌ای از تاریخ هنر که جنبش آرانفرمل را بافضاهای تیره‌اش پشت سرمی‌گذاشت. سیمای بارز آن درکارهای بافت‌دار ژان بوفه و جعبه‌های برنار رکیشو دیده می‌شود.  

قیمت: 100000تومان 

برای خرید می‌توانید با اکانت تلگرام زیر درتماس باشید:

خرید کتاب هنری


صفحات : 252
نوع نشر : کتاب
ناشر: بنیاد لاجوردی