از خوشی‌ها و لذت‌ها 

از خوشی ها و لذت ها

از خوشی‌ها و لذت‌ها 
نویسنده : آیدین آغداشلو

منتشر شده: ۱۴ شهریور ۱۳۹۷

کتاب حاضر برگزيده‌ای است از مقالات و گفت‌وگوهاي آيدين آغداشلو در فاصله سال‌های 1353 تا 1370.
در آغاز کتاب آغداشلو می‌نویسد: اولین مقاله‌ام را در 22 سالگی برای مجلۀ اندیشه و هنر نوشتم، از آن زمان تا بحال صدتایی مقاله دربارۀ مسائل مختلف نوشته‌ام از نقد نقاشی تا نقد فیلم و مباحثی درباره خوش‌نویسی قدیم ایرانی و سفرنامه و مصاحبه و گزارش و … .
برای ترتیب این مجموعه باید مقاله‌های پراکنده را فراهم می‌آوردم تا دوباره تدوین شوند و اینطور شد که نگاهی به همه آن نوشته‌ها لازم آمد که مروری شد بر عمری.
در انتهای مقاله هم اشاره کرده ام به اینکه: «مجموعه حاصل تکاپوی آدمی است در جستجوی معنایی؛ که پس از سعی فراوان تنها توانسته ذره‌ای از نهایت آن را لمس کند؛ با خوشی تام و تمام، با حسرت بی حد و حصر» اسم کتاب را هم از همین جمله گرفته‌ام.
آخرین مقاله این مجموعه، این طور تمام می‌شود که «فراهم آوردن این جزوه را تنها از آن رو قبول کردم تا نشانه‌ای باشد از حضوری تا گواهی دهد که مانده‌ام و کار کرده‌ام و حاصل داده‌ام خوب یا بد حاصلم را هم من نباید معلوم کنم با دیگران است این نمونه‌ها را هم رد پایی بینگارید از گذر عمر آدمی».

مقاله‌ها و مصاحبه‌های اين کتاب از سينما و تئاتر و باستان‌شناسی به هنرهای ايرانی و اسلامی و نقاشی، تا خوش‌نويسی و گرافيک و شعر. اما در باطن مشغله اصلی نويسنده هميشه بازشناسی و ارزش‌گذاری فرهنگ و هنر گذشته و معاصر ايران و جهان بوده است. مطالب اين کتاب در دو بخش گفتارها و گفتگوها تنظيم شده است.

قیمت چاپ 1395: 25000تومان


صفحات : 236
نوع نشر : کتاب
ناشر: آبان