سبیل دالی؛ یک گفتگوی عکسیک

سبیل دالی,

سبیل دالی؛ یک گفتگوی عکسیک
نویسنده : سالوادور دالی و فیلیپ هالسمن

منتشر شده: ۱۴ شهریور ۱۳۹۷

سبیل دالی؛ یک گفتگوی عکسیک حاصل همکاری و همفکری هنری میان سالوادور دالی مشهورترین هنرمند سوررئالیست و فیلیپ هالسمن یکی از برجسته ترین عکاسان پرتره در تاریخ عکاسی است. دالی و هالسمن طی دوستی نزدیک و صمیمانه ای که باهم داشتند در قالب یک گفتگوی طنزآمیز عکسیک با سوژه قراردادن سبیل معروف سالوادور دالی مجموعه ای را فراهم آورده اند که طی آن عملا این سئوال همیشگی را که آیا شخصیت یک هنرمند از آثارش جداست یا خیر به چالش کشیده‌اند.
دالی می‌گوید: یکی از دلایلی که کارهای بسیاری از هنرمندان با استقبال مردم روبرو نمی شود این است که می خواهند حرف‌های مهم بزنند، بیانیه صادر کنند و نسخه برای پیشرفت هنرمندان جوان بپیچند. همین موضوع باعث می‌شود کارهایشان یا شعاری شود و یا پیچیده و غیرقابل فهم و در نتیجه مخاطب گریز.
در این مجموعه نه دالی و نه هالسمن که هردو در رشته های خود در قله های هنر قرن بیستم نشسته اند هیچکدام برای مخاطبان خود نسخه های روشنفکرانه نمی‌پیچند بلکه می کوشند به شکلی ساده و قانع کننده ،شخصیت لجام گسیخته و تند و تیز این نقاش جنجالی را در برابر بیننده قرار دهند.
این کتاب الگوی مناسبی از یک کار خلاقانۀ هنری است که با زبانی ساده از یک موضوع مهم حرف می‌زند. در این مجموعه برخلاف متون نظری رایج بی‌آنکه نیاز باشد به معیارهای نقاشی مراجعه کنیم تصویر روشنی از سوررئالیسم در عکاسی به دست می‌آوریم. مجموعه‌ای ایده محور که با صحنه‌پردازی‌های هوشیارانه و تکنیک‌های ساده اجرا شده‌اند. این مجموعه نشان می‌دهد که در خلق اثر هنری ایده مهم‌تر است و تکنیک باید در خدمت ایده قرار بگیرد.
فیلیپ هالسمن با سالوادور دالی در سال 1948 اولین مجموعۀ خود را با عنوان "هسته دالی" منتشر کردند. در سال 1954، هالسمن و دالی آخرین مجموعۀ خود را با عنوان "سبیل دالی" که شامل 36 قطعه عکس می‌شد منتشر کردند. این مجموعه شامل زاویۀ دید متفاوت هنرمند در به نمایش گذاردن سبیل سالوادور دالی است. این کتاب نخسین بار در سال 1954 به صورت کتابی به همین نام چاپ شده است و چهل سال بعد در سال 1994 تجدید چاپ شد.

مترجم: افشین شاهرودی

قیمت چاپ 1395: 12500تومان

 


صفحات : 104
نوع نشر : کتاب
ناشر: چاو